Ta-Nehisi Coates, Wodny tancerz

The Water Dancer

Agora, Warszawa: 2021

Gdy z życia obdarzonego fotograficzną pamięcią Hirama Walkera, chłopca urodzonego w niewoli, znika jego matka, razem z nią znikają też wszystkie wspomnienia o niej. Ich miejsce zajmuje obezwładniająca tęsknota oraz związana z nią tajemnicza moc. Lata później, kiedy Hiram prawie tonie w rzece, ta sama moc ratuje mu życie i popycha do ucieczki z jedynego domu, jaki kiedykolwiek znał.

Tak zaczyna się nieoczekiwana podróż, która prowadzi Hirama od okrucieństwa wirginijskich plantacji do zdesperowanych partyzanckich bojówek i z Głębokiego Południa na pełną niebezpiecznego idealizmu Północ. Nawet gdy Hiram zostaje wcielony do podziemnej walki między handlarzami niewolników a zniewolonymi, towarzyszy mu niezłomna determinacja, by uratować rodzinę, którą opuścił.

Wodny tancerz to brawurowa powieść jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych prozaików. Ta-Nehisi Coates sięga do najlepszych tradycji literatury pięknej, fantastyki i popkultury, aby przywrócić pamięć o człowieczeństwie tych, którym wszystko zostało odebrane.